Dječje folklorne skupine KUD-a “Pleter” na X. jubilarnoj smotri dječjeg folklora Splitsko-dalmatinske županije

U petak, 10.05.2024. godine, u novouređenom i nedavno za javnost otvorenom Edukacijsko-kulturnom centru „Kantun kulture“ u Trogiru, održana je jubilarna X. županijska smotra dječjeg folklora Splitsko-dalmatinske županije koja je okupila simbolično 10 kulturno-umjetničkih društava naše županije u čijem sastavu djeluju dječje folklorne skupine.

U prepunoj dvorani „Kantuna kulture“ okupilo se 420 djece predškolske i osnovnoškolske dobi, kako bi na najljepši način, pjesmom, glazbom, plesom, igrama predstavili svoju bogatu zavičajnu, dječju folklornu baštinu, koju cjelogodišnjim upornim radom u svojim matičnim KUD-ovima, uče, uvježbavaju, revitaliziraju i čuvaju.

Smotru na kojoj su se predstavile dječje folklorne skupine iz Solina, Dugopolja, Kučina, Hvara, Kaštel Sućurca, Muća, Gata, Dicma, Kaštel Kambelovca i Trogira organizirao je Saveza kulturno-umjetničkih društava Splitsko-dalmatinske županije, uz generalno pokroviteljstvo Županije Splitsko-dalmatinske iz Programa javnih potreba u kulturi, tehničkoj kulturi i religiji Splitsko-dalmatinske županije za 2024. godinu.

Domaćinstvo ovogodišnje jubilarne županijske smotre, sa velikom radošću i elanom preuzelo je Kulturno-umjetničko društvo „Kvadrilja“ nastavno i velikoj potpori Grada Trogira, koji je za potrebe održavanja ove smotre, organizatorima velikodušno ustupio prostor i tehnički suport novouređenog Edukativno-kulturnog centra „Kantun kulture“, na čemu su im svi sudionici ovogodišnje smotre neizmjerno zahvalni.

Smotru koja je natjecateljskog karaktera, na kojoj se biraju predstavnici Splitsko-dalmatinske županije za Smotre regionalnog, državnog i međunarodnog značaja, pratilo je stručno povjerenstvo u sastavu Vidoslav Bagur, Sanja Ivančić i Ines Dužević. Na smotri je sveukupno 11 udruga predstavilo programe cjelogodišnjeg rada s djecom kroz 18 različitih dječjih folklornih nastupa.

KUD “Pleter” predstavljale su dvije dječje folklorne skupine: mlađa i starija dječja folklorna skupina.

Mlađa dječja folklorna skupina koja okuplja dječicu predškolskog uzrasta i nižih razreda osnovne škole izvela je scenski prikaz “Ovce moje čuvajte se same” – dječje igre dugopoljskog kraja, koju je s mališanima uvježbala njihova voditeljica Marijana Botić Rogošić. Djeca su ovim scenskim prikazom dočarali dokono vrijeme koje su njihove prabake / bake i  pradjedovi / djedovi provodili u igri  čuvajući stada na mosorskim obroncima u prvoj / drugoj polovini XX. stoljeća. Igrali su kolo “đinđija”, pjevali “u ravan”, te odigrali nekoliko igara, poput “keve”, “ćipe ćipunice”, “piljaka”, “Daj Kato, daj zlato” i sl.

Starija dječja folklorna skupina koja okuplja djecu viših razreda osnovne škole izvela je scenski prikaz “Iđe dernek Mijovija sveti”. Scenski je to prikaz zabilježenih segmenata dječjeg folklora dugopoljskog kraja iz vremena prve polovine XX. stoljeća, autorice Marijane Botić Rogošić. Koreografijom se nastoji prikazati odrastanje djece i pripreme za mladenaštvo i društvenu inicijaciju djece u svijet odraslih kroz kolo, pjesme i svirke, a u pripremi za pridruživanje na glavnom društvenom godišnjem događaju u Dugopolju, derneku uz blagdan sv. Mihovila (zaštitnika Dugopolja) koji se događao uz polje pod Balića dubom.  Djeca oponašaju starije pjevače, pjevajući izvorne napjeve, različite rere i vojkavice dugopoljskog kraja. Djeca u oponašanju starijih plešu dugopoljsko kolo te uče svirati glazbala odraslih (dvojnice, gusle, diple s mišinon).

Djeca su se zabavila, pokazala što od svoje baštine najbolje znaju i odano čuvaju, te radujući se skorim, vjerujemo, pozitivnim ocjenama nastavljaju sa svojim redovnim radom do kraja ove školske godine.