U periodu od 11.-16.09.2013. sveukupno 34 člana KUD-a „Pleter“ realiziralo je kulturnu razmjenu s članovima FA „Vrtek“ iz Opave boraveći, između ostalog, i u njihovom rodnom gradu u sjeveroistočnom dijelu Češke. Članice i članovi češkog folklornog ansambla boravili su u Dugopolju u srpnju 2013. godine kada su se izvornim pjesmama, glazbom i plesovima pokrajine Sleške predstavili lokalnoj publici sudjelujući na 10-tim međunarodnim folklornim susretima „Ljepota u kamenu – kamenitom“ u Dugopolju. Kako bi uzvratili gostoprimstvo Dugopoljcima, češki su folkloraši pozvali KUD „Pleter“ na uzvratno gostovanje u rujnu. Tako su „Pleteraši“ sudjelovali na 28. foklornom festivalu „Chodnicky k domovu“ („Puteljak do kuće“) u Opavi i 44. međunarodnom folklornom festivalu „Slezske dny“ („Sleški dani“) koji se održava svake godine u češkom zimovalištu u dolini Lomne (Dolni Lomne).
Na gostovanje se krenulo 11.09.2013. Ugodnu vožnju kroz Hrvatsku, Sloveniju i Austriju, nakratko se prekinulo dvosatnim obilaskom Graza, tijekom kojeg su članovi imali prigodu razgledati užu gradsku jezgru (Hauptplatz, Murinsel i Kunsthaus), posjetiti Schlossberg i Uhrturm (gradsku tvrđavu i glavni sat nad gradom). Odmah nakon ručka u rano poslijepodne, nastavilo se putovanje prema odredištu – Opavi, koju su svi očekivali ugledati, prema predviđenom planu u kasnijim poslijepodnevnim satima, što se zbog kvara autobusa, nažalost, nije dogodilo.
I bez obzira na činjenicu da su ostali bez vlastitog prijevoza i prijevoznika, folkloraši su se uspjeli ekipirati i već su sutradan bili na putu za Poljsku. U okviru predviđenog slobodnog festivalskog dana odlučili su, o osobnom trošku, otputovati u Poljsku i razgledati barem memorijalni centar i muzej bivšeg koncentracijskog logora Oswiecim, poznatijeg kao Auschwitz. Višesatni obilazak obja logorska kompleksa Auswitz I i Auschwitz Birkenau u pratnji stručnog vodiča nikoga nije mogao ostaviti ravnodušnim. Svi su članovi sa svojim osobnim doživljajima empatije, puni pijeteta, napustili ovo mjesto strahote i stradanja, kasno navečer. Članovi su se složili kako će činjenici da se, u nedostatku vlastitog prijevoza, nije uspjelo vidjeti i užu gradsku jezgru Krakowa koja se nalazi na listi zaštićene svjetske materijalne kulturne baštine UNESCO-a, doskočiti organizacijom nove međunarodne kulturne razmjene s nekom folklornom skupinom iz poljske regije Malopolskie.
Sutrašnji festivalski dan uvelike je pokvarila kiša koja je tog dana odlučila neprestance padati. Tijekom jutra skupina je posjetila prigodno organiziranu izložbu nematerijalne kulturne baštine mnogobrojnih afričkih plemena koja je organizirana u izložbenom prostoru klaustra i devastirane crkve sv. Vaclava koja se već čitavo desetljeće sredstvima Europske unije restaurira. Poslijepodnevni mimohod ulicama grada i najavljeni nastup na glavnoj gradskoj sceni pred vjećnicom zbog kiše je odgođen, pa su sva događanja „ad hoc“ premještena u gradski kulturni centar. Lokalne i međunarodne folklorne skupine su se izmjenjivale u višesatnom poslijepodnevnom i večernjem folklornom programu. KUD „Pleter“ je izveo izvorne običaje Dugopolja, te pjesme i plesove otoka Korčule, Baranje i Like. Glazbenici su odsvirali nekoliko uobičajnih folklornih kompozicija.
Žaljenje zbog prevrtljiva vremena i otkazanog nastupa na otvorenom iskazao je predstavnicima svih skupina i gradonačelnik gosp. Zdenek Jirasek tijekom svečane audijencije. Iste večeri članovi su KUD-a „Pleter“ dobro raspoloženje vratili druženjem s folklornim prijateljima iz Slovačke s kojima su bili smješteni u istom studentskom domu. Raspoloženju je pridonijela i činjenica da se autobus vratio sa popravka i moglo se nastaviti s putovanjem u vlastitom prijevozu.
15.09.2013., nakon doručka, krenulo se prema istočnom dijelu pokrajine Sleške u dolinu Lomne. KUD „Pleter“ se u okviru međunarodnog folklornog festivala koji je okupio 50-tak lokalnih folklornih skupina ove pokrajine i nekoliko međunarodnih folklornih skupina (Hrvatske, Slovačke, Poljske, Danske), predstavio plesovima otoka Korčule i Hrvatskog Zagorja. Izboru su pridonijeli i lokalni uvjeti, s obzirom da su zbog velike vlage i povremene kiše pozornice bile sliske „poput stakla“. Članovi su imali prigodu probati neke od poznatih lokalnih kulinarskih specijaliteta među kojima su se ponajviše obradovali lovačkom gulašu od veprovine, dok su varijacije na temu piletine bile su prihvaćene sa ovacijama. Tijekom svog boravka u Dolni Lomne Pleteraši su bili smješteni u 8 kilometara udaljenom pansionu. I ne bi tih 8 kilometara bili od velikog značaja da su bili u bilo kom očekivanom pravcu od centralnog izletišta: sjever, jug, jugo-istok ili sl. No, činjenica da su Pleteraši prespavali u pravim planinskim kućicama lokalnog hotelskog kompleksa, kako je netko od članova u šali napomenuo „u 8 kilometara udaljenom pansionu ali prema nebu“, ostat će u sjećanju svih sudjelovatelja turneje. Zasigurno, kao i mnogobrojna događanja s ove turneje koja će, kako vrijeme prolazi postati osobnim anegdotama ili dijelom kolektivnog sjećanja, koje će sudjelovati prepričavati kao i uvijek, najčešće uz topli čaj nakon zimskih tjednih proba u prostorijama KUD-a „Pleter“.